Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

A megnagyobbodott nyirokcsomókról


A fogzó, kúszó, mászó, mindent a szájába szedő, orrfolyós, köhögős, betegségből betegségbe csöppenő csecsemő vagy kisgyerek nyakán bizony tapinthatunk apróbb, időnként pedig nagyobb, olykor fájdalmas csomócskákat. Reaktív nyirokcsomókat.

A mai napig nagy mumusa ez a szülőknek, a csomókat látva, tapintva nem ritkán rögtön a legrosszabbra, valamilyen daganatos elváltozásra gyanakodnak és mielőbbi kivizsgálást sürgetnek.

Pedig a legritkább esetben áll komoly betegség ezek hátterében. Szerencsére az esetek zömében az egymás után zajló, banális vírusos betegségek, felső légúti hurutos megbetegedések dolgoztatják meg az immunrendszert és annak első védelmi vonalának számító nyaki nyirokcsomókat és a mandulákat.

Ezek a nyirokcsomók apró, borsónyi méretűtől a babnyi, olivabogyónyi méretig terjedhetnek. A kórokozók a nyirokerek útján jutnak el ide, ahol a védekező sejtek elpusztítják őket, ez a „harc” pedig nem nyom nélkül zajlik.

Jellemző, hogy a fertőzött szervhez legközelebbi nyirokcsomó csoport aktiválódik. Így egy felső légúti betegség kapcsán a nyaki régió nyirokcsomói nagyobbodnak meg. Ezek a csomók a betegség zajlásával párhuzamosan, vagy kicsivel később (2-3 héten belül) megkisebbednek, visszahúzódnak, de nem feltétlenül tűnnek el teljesen. Apró csomócskaként egészséges gyereken is tapinthatók lehetnek.

Normális reakció csecsemőkorban a BCG oltást követően megjelenő nyirokcsomó a bal hónakjárokban. Ugyanígy nem jelent kóros elváltozást egy aktívan közlekedő, alsó végtagjaira időnként sérüléseket beszerző kisgyerek lágyékhajlataiban tapintható apró nyirokcsomó.

Megtévesztő lehet az a nyirokcsomó, amely kemény, csontos alapon vagy feszes izom felett helyezkedik el. Ilyenkor látványosan nagyobbnak tűnhet, de ettől sem kell megijedni.

Ha azonban egy nyirokcsomó növekszik, fájdalmas, melegebb tapintatú lesz, felette bőrpír látható, akkor bizony felmerül a nyirokcsomó gyulladás gyanúja. Ilyenkor indokolt orvoshoz fordulni.

Rosszindulatú elváltozásra akkor gondolunk, ha mindenféle más tünet nélkül jelentkezik, a nyirokcsomó gumiszerűen kemény tapintatú, a környező szövetekkel összekapcsolódik, mégis fájdalmatlan, és két-négy héten belül nem csökken a mérete. Illetve akkor is, ha nem a szokványos helyen vagy éppen több régióban észleljük, például egyszerre a nyakon, a kulcscsontok felett, a hónaljárokban. Értelemszerűen ez is indokolttá teszi a kivizsgálást.

Szerencsére a nyirokcsomók duzzanata a legtöbbször banális fertőzések ártalmatlan és átmeneti kísérője, mely az immunrendszer aktív működését jelzi. Ha a betegséget követően ezek szépen megkisebbednek, nem indokolt a további vizsgálat.

Tehát nem kell minden nyirokcsomó miatt orvoshoz rohanni, de mindig jó résen lenni.

(Fotó: Pixabay)

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.