Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

Téli autózás gyerekkel


Az a legtöbb szülő számára világos, hogy a gyerek akkor utazik a legbiztonságosabban az autóban, ha a gyerekülésbe megfelelően be van kötve, az ülés pedig pontosan rögzítve.

Azt már kevesebben tudják, hogy a csúszós, téli ruházat viselése az ülésben balesetvédelmi szempontból veszélyes lehet, és nem javasolt a kicsik számára. Inkább egy meleg pulóver, dupla nadrág, bekötés után egy takaró, vagy egy előmelegített utasfülke a jó választás.

Kutatások azt mutatják, hogy egy ütközés során könnyen kicsúszhatnak a gyerekek a csúszós kabátból és így az ülésből is. Alacsony menetsebességnél is előfordulhat már az, hogy a rajtuk lévő vastag ruházat miatt az öv nem tudja kellően befeszíteni őket.

Ez akkor következhet be, ha a vastag ruha miatt a szülők lazábbra állítják a gyereket rögzítő biztonsági övet, de egy csúszós anyagú, puha és összenyomható kabátról vagy overálról eleve könnyebben lecsúsznak az ülés hevederjei.

Ilyenkor egy fékezés vagy ütközés során intenzív erőhatás érheti a gyermek nyakát a laza hevederek miatt, akár komoly sérülést okozva. Egy fékezés vagy kisebb ütközés ereje is elegendő lehet ahhoz, hogy úgynevezett ostorcsapás-sérülés következzen be a gyermek fejének hirtelen előre-, majd hátralendülését követően.

Az már csak hab a tortán, hogy egyes ellenőrzések szerint a nem izofixes gyerekülések közel fele eleve rosszul kerül rögzítésre az autó utasterében.

(Fotó:Pixabay)

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.