
Influenza és praktikák
Most néhány gyakorlati ötletet hoztam, amelyek (a védőoltáson túl) segíthetnek abban, hogy elkerülje gyerekünket, minket szülőket vagy a család többi tagját is ez a betegség.
-Kezdettől tanítsd arra a gyerekedet, hogy papírzsebkendőbe, de legalábbis a könyökhajlatába köhögjön vagy tüsszentsen. Ha a tenyerébe teszi mindezt, utána mosson kezet! Bár az influenza a levegő útján, cseppfertőzéssel terjed, szerepe van a fertőzés továbbadásában a megfogott, tapogatott használati tárgyaknak is.
-Tanítsd meg rá, hogy orrfújás után a használt papírzsebkendőt dobja ki! Ha van rá mód, orrfújás után is mosson kezet. Kisebb gyerek esetén orrszívás és orrtörlés után fontos a szülő megfelelő kézhigiénéje.
-Közösségi terekben, tömegközlekedési eszközökön csak ahhoz nyúljon hozzá, amihez nagyon muszáj. Amíg kezet nem tud mosni, lehetőleg ne nyúljon az arcához, szájába, szemét ne dörzsölje, orrát ne piszkálja.
-Ha lehet, inkább kerülje a zsúfolt közösségi helyeket, rendezvényeket.
-Kézmosás a köbön! Hazaérkezés után a családtagok első dolga legyen az alapos kézmosás, lehetőség szerint bújjanak otthoni ruhába.
-Figyelj a vásárolt élelmiszerek kezelésére! A zöldségeket, gyümölcsöket összetapogathatják a boltban, ugyanez lehet a helyzet a pékárukkal is. Előbbieket mosd meg a szokásosnál is alaposabban, utóbbiakat fogyasztás előtt tedd néhány percre a meleg sütőbe vagy a fagyasztóba.
-Tartsd a lakás hőmérsékletét húsz fok körüli hőmérsékleten! Éjszaka még ennyi sem kell, elegendő lehet tizennyolc-tizenkilenc fok. Szellőztesd át minél gyakrabban a lakást és ügyelj a megfelelő páratartalomra!
-Figyelj arra, hogy a gyerek elegendő folyadékot igyon, és rendszeresen, változatosan érkezzen! Segíthetnek a kiegészítésként adott vitaminok, probiotikumok, ásványi anyagok stb.
-Mozogjon sokat, a szabad levegőn is! Lehetőség szerint minden nap töltsön kint valamennyi időt. Öltöztesd rétegesen. Ha annyira kimelegszik, hogy ruhájába beleizzad, öltözzön át mielőbb.
-Figyelj arra, hogy eleget aludjon, és az alvás körülményei megfelelőek legyenek. Az immunrendszer hatékony működéséhez fontos, hogy hosszú távon kipihent legyen.
-Ha izgul, szorong, stresszel valami miatt, segíts neki, hogy könnyebben megbirkózzon ezzel. Közismert, hogy a stressz negatív hatással lehet az immunrendszer működésére, ahogyan a lelki jóllét is hatással lehet rá, ellentétes módon.
-Ha előzetesen beteg volt, hagyj neki elegendő időt a gyógyulásra. Ha ez nem történik meg, könnyebben fogékonnyá válhat más betegségekkel szemben.
(Fotó: Pixabay)