Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

Ez most akkor ételallergia vagy esetleg valami más?


Sok édesanyában merül fel szoptatott kisbabája hasfájását, sírósságát látva, egy-egy lazább székletet vagy bukásokat tapasztalva, hogy biztosan ételallergia okozza a kicsi panaszait. Elsősorban a tehéjtejfehérje allergia rémképe ötlik fel, és bizony sokan a fenti tüneteket tapasztalva szigorú diétába kezdenek.

És ezt tartják akár hónapokon át, jobb esetben csak a tehéntej és tejtermékek kiiktatásával, rosszabb esetben (mondván: a biztonság kedvéért) a gabonaféléket, az olajos magvakat, a citrusféléket, a „puffasztókat”, a húst stb. is kihagyják az étrendjükből.

Miközben könnyen lehet, hogy mindezt teljesen indokolatlanul teszik, hátrányba sodorva saját magukat és a babájukat is. Gyanítható, hogy a csecsemőkori tehéntejfehérje és egyéb allergia ritkábban fordul elő annál, mint ahány édesanya tart szigorú diétát hónapokon át.

Úgy tűnik, hogy a szakemberek körében sem mindig egyértelmű, hogy melyek a csecsemőkori ételallergia tünetei, mikor indokolt az anyai diéta, és a diéta bevezetését követően milyen további lépésekre van szükség. Tisztelet a kivételnek.

Így történhet az, hogy néhány sírósabb este, egy-két lazább, zöldes széklet, a hideg hatására a pofin megjelenő száraz foltocskák, elszórtan mutatkozó két-három apró kiütés vagy a baba egy-egy náthás betegsége kapcsán diétát javasolnak vagy írnak elő az édesanyának. Biztos, ami biztos.

Ez a kisebbik probléma. A nagyobbik az, hogy mindenféle további lépés nélkül akár hónapokig „rajta is felejtik” őt.

Mindenféle diétás megszorítás, az étrendet beszűkítő lépés előtt mindenképpen fontos lenne alaposan tájékozódni, és a lehető legtisztábban látni ételallergia-ügyben, szülőknek és szakembereknek egyaránt.

Fontos lenne alaposan körbejárni a baba tüneteit, részletekbe menően foglalkozni az előzményekkel és akár étrendi naplót hívni segítségül az összefüggések megkereséséhez.

A szülőknek semmiképpen sem javasolt, hogy önállóan, saját megítélésük szerint fogjanak bármilyen diétába. Beszéljék meg ezt az adott kérdéskörben jártas szakemberrel. Annál is inkább, mert a szoptató anyának szüksége van a kiegyensúlyozott, minőségi étrendre, és közvetve ugyanerre van szüksége a babának is. Hibás gyakorlat korlátozni ezt, ha semmi nem indokolja.

Bizonytalan esetben pedig még mindig lehetőség van arra, hogy gasztroenterológus, dietetikus segítségét kérjék.

(Fotó: Pixabay)

 

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.