Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

Tehéntejet, de mikor?


Mindannyiunk számára ismert a már szinte szlogenné vált tény: az anyatej a legjobb táplálék a baba számára, hiszen összetételét, energiatartalmát, immunológiai tulajdonságait és nem utolsósorban a szoptatás pszichés hatását mai tudásunk szerint semmi nem utánozza/helyettesíti/pótolja (és remélhetőleg jó sokáig ez még így is marad:).

De mégis eljön az a pillanat-kinél előbb, kinél később, hogy a szoptatás befejeződik és az anyatejet felváltja a…. És itt jön a dilemma: mit adjunk helyette? Jó tudni, hogy egy kisded napi fél liternyit meghaladó tehéntej-mennyiséggel fehérje-túlterhelésnek van kitéve, ami szervezetét megterhelheti, illetve további problémák forrása lehet (vérszegénység, allergia, elhízás). Lehetőség szerint válasszunk életkorának megfelelő tejitalt/babatejet, mely fehérje-, ásványi anyag- és kalóriatartalmában, emészthetőségében a kisgyermek szervezetéhez adaptált. Ha mégis tehéntej: ne higítsuk és ne a túl alacsony zsírtartalmút válasszuk.

Tejtermékek

Tejtermékek vonatkozásában is jobb a natúr készítményeket választani (pl.joghurt), majd ezeket utólag gyümölccsel ízesíteni. A gyümölcs cukortartalma elegendő, ne adjunk hozzá még cukrot, ha a gyermek hozzászokik a természetes ízekhez, nem fogja elvárni az extra édesítést.

A tejtermékek ne alkossanak komplett főétkezést, inkább kiegészítő étel legyen. Ha a babatej leváltása mellett döntünk, a tehéntej bevezetése történjen fokozatosan, egyre növekvő adagokban, de a napi összbevitel kisgyermek esetén még így se haladja meg a fél litert. Csökkentett zsírtartalmú tejet lehetőség szerint csak három éves kora után kapjon a kicsi. Vagyis nem kell félni a tehéntejtől, de megfelelő fokozatossággal és időzítéssel kerüljön sor a bevezetésére, így csökkentve az esélyét annak, hogy problémát okozzon.

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.