Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

Fejlemények igazolás-ügyben


Igazolásügyben egyelőre nem látjuk az alagút végét.

Az illetékes államtitkár szerint az oktatási intézmények részéről az orvosi igazolások rendszerére eddig nem érkezett panasz, vagyis jól működik a dolog. (De nem is ezeknek az intézményeknek jelent ez plusz terhet vagy feladatot, hanem a háziorvosoknak.)

Évek óta terítéken van ez a kérdés. Az évi tizenkét millió orvos-beteg gyerek találkozás komoly hányadát teszi ki a pusztán igazolásért való jelentkezés. Nem véletlen, hogy például szünidőkben lecsökken a rendelők betegforgalma.

Mindenesetre az illetékes minisztérium közleménye szerint ha egy gyerek beteg, akkor orvosnak mindenképpen látnia kell, máskülönben felmerül a szülői felelősség kérdése. Az idevágó rendelet szerint az orvos által meghatározott időszakban a beteg gyerek nem látogathatja az intézményt. Tehát eszerint nem csak a betegség elején, hanem a gyógyuláskor is szükséges az orvosi vizsgálat.

A házi gyerekorvosokat tömörítő egyesület szerint vannak olyan betegségek (például egy enyhe nátha, átmeneti fejfájás stb.), amikor nincs feltétlenül szükség orvosi vizsgálatra, két alkalommal pedig végképp nincs.

Igenis vannak olyan állapotok, amikor a szülő is meg tudja állapítani, hogy elegendő-e az általa nyújtott ellátás és gondozás, és nincs szükség orvosi vizsgálatra. És ez nemhogy nem felelőtlenség, hanem éppen a szülői felelősség felvállalása, a szülői kompetencia megnyilvánulása.

Az egyesület úgy gondolja, hogy az óvodába/iskolába járás fegyelmének biztosítása, a szülők által már nem igazolható hiányzások pótlása pedig végképp nem az orvosok feladata lenne. Ez a szülők és az intézmények közös dolga.

A táborozás előtti igazolások eltörlése is bizonyította, hogy a szülők felelősségének hangsúlyosabb megjelenése nem okoz egészségügyi problémát.

A köznevelési jogszabályokban nincs időbeli megkötés arra vonatkozóan, hogy hogy hány napot igazolhat a szülő egy intézményben. Ennek ellenére a napi gyakorlatban az intézmények kikötik, hogy például három nap igazolására lehet jogosult. Nincs elvi akadálya annak, hogy az intézmények házirendjüket módosítsák, azonban ez jellemzően nem történik meg.

Úgy tűnik, a kérdés rendezése nem is olyan egyszerű. Egységes útmutatás alapján talán könnyebben lépnek az intézmények. Ezen útmutatás kidolgozása, ahogyan az illetékesek válasza is a házi gyerekorvosok megkeresésére egyelőre várat magára.

A házi gyermekorvosok részéről adott a nyitottság, a motiváció a változtatásra, az igazolások kérdéskörének körültekintő rendezésére.

Itt tart a helyzet. Reméljük a legjobbakat.

(Forrás: Hírvivő 2017/3.)

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.