Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

csecsemő- és gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, pár- és családterapeuta - A harmonikusan fejlődő babákért

Kánikula előtt…


Azt hiszem, a nyarat, a jó időt már mindannyian nagyon vártuk, a kánikuláért viszont kevésbé vagyunk oda. Várhatóan azonban az idén sem ússzuk meg. Ilyenkor fontos, hogy mindenki fokozottan figyeljen magára és másokra is. Kivétel nélkül minden kisgyerek extra odafigyelést igényel, de különösen igaz ez a fiatal csecsemőkre.

Fontos, hogy hőségben csak akkor mozduljunk ki a babával, ha mindenképpen szükséges, és akkor is legyünk nagyon körültekintőek. A sétára, levegőzésre a reggeli és az esti órák lehetnek alkalmasak, azt pedig mindannyian betéve tudjuk, hogy 11 és 15 óra között lehetőleg senki ne tartózkodjon a tűző napon.

Még az utóbbi időben fel-felbukkanó cáfolatok ellenére is így van ez. Gondoljunk csak bele: mi hogyan érezzük magunkat a forróságban, amikor szinte izzik a levegő? Akkor vajon hogyan érezheti magát egy fiatal, még labilisabb hőszabályozással bíró, babakocsiban, bébihordozóban fekvő, tényleg a széltől is óvott csecsemő? A legkisebbekkel érdemes még körültekintőbbnek lenni, hiszen sokszor már délelőtt tíz órakor elviselhetetlen a hőség, és este hétkor is alig bírunk megmaradni kint a napon. Könnyen lehet, hogy a kánikulai időben csak a kora reggeli és a sötétedés utáni órákban merészkedünk ki vele. De nincs ezzel semmi baj, gondoljunk csak a mediterrán emberek nyári életritmusára…

A lakás átszellőztetését is hagyjuk a reggeli és az esti órákra, és ha lehet, napközben tartsuk zárva, beárnyékolva az ablakokat. Ha mégis a napra kell, hogy menjünk, gondoskodjunk a baba megfelelő árnyékolásáról, és szükség lehet a naptejre, védőruházatra, kis sapkára, napszemüvegre is, aminek viseléséhez már a tavaszi időszaktól fokozatosan hozzá lehet a kicsit szoktatni.

Mindenképpen kerüljük a túlöltöztetést, ezt a legtöbb baba nehezen viseli, ilyenkor nyűgös, nyugtalan lehet, láthatóan nem érzi jól magát. Elegendő egy vékony-akár rövid ujjú vagy ujjatlan, a nyakat és a vállakat szabadon hagyó-kombidressz pamutból, esetleg a lábacskákra zokni, takaró gyanánt pedig egy textilpelenka. A nagyobbak maradhatnak egy szál pelusban (vagy akár anélkül is, ha erre lehetőség adódik). Javíthat a baba komfortérzetén, ha napközben is megmosdatjuk, nedves textíliával a bőrét többször áttöröljük.

Hőségben gyakran jelennek meg melegkiütések a kicsik bőrén. Az izzadásnak leginkább kitett területeken számos, apró tűszúrásnyi, piros kiütést láthatunk. Szerencsére ártalmatlanabb dolog annál, mint amilyen riadalmat tud kelteni. Hagyjuk a baba bőrét szellőzni, ezen kívül extra teendőt nem igényel, jóindulatú, magától múló jelenség. Kerüljük a krémezést, hintőporozást. Irritáló hatása is lehet, már valóban kellemetlen tüneteket okozva a babának.

Amire viszont sokkal fokozottabban oda kell, hogy figyeljünk, az a megfelelő folyadékbevitel. Minél kisebb egy baba, testének relatív víztartalma annál nagyobb és relatíve nagyobb bőrfelületen veszít folyadékot is verejtékezés formájában. A nagyobb gyerekeknél is alapvetően fontos, hogy kánikulában még a szokásosnál is fokozottabban ügyeljünk a megfelelő folyadék- és ásványi anyag bevitelre, minél fiatalabb a baba, ez a szabály hatványozottan érvényes.

A csecsemők testének mintegy háromnegyede víz. Emellett folyadék- és elektrolit-háztartásuk még labilis, nagyobb veszteség mellett kisebb mennyiségek raktározására képesek. Amíg a baba kizárólag szopik, nincs más tennivaló, mint a szokásosnál gyakrabban mellre tenni, ahogyan ezt a szomjas baba jelzi és igényli is. Ilyenkor gyakran azt tapasztalhatjuk, hogy csak a szoptatás elején ürülő, nagyobb víztartalmú anyatejet fogyasztja el, a „hátsó”, magasabb zsírtartalmú tejet már nem, vagy nem mindig. A szoptatás most sokszor inkább a szomjoltást, mintsem a jóllakást szolgálja. Tehát, ha ő kéri, jelzi, hogy szomjas és meg is kapja az anyatejjel a szükséges folyadékmennyiséget, további kiegészítésre egészséges babáknál nincs szükség.

Nagyobb, nem szopó, már a hozzátáplálás időszakában levő baba esetén az elfogyasztott ételekben található folyadék mellett szükség lehet további folyadékbevitelre, elsősorban ásványi anyagokat a számára optimális mennyiségben tartalmazó babavíz formájában. Hiszen a verejtékezés során nem csak vizet, hanem ásványi sókat is veszít a kicsi.

Feltehetően nem ebben a hónapban fog sűrű főzelékeket falni és „rekordot hízni” a kicsi, de aggodalomra emiatt semmi ok! A tápszerrel táplált csecsemőket is kínálhatjuk az etetések közötti időszakban extra folyadékkal, esetükben is a babavíz lehet a legjobb választás.

Kiszáradásra utalhat az, ha a baba kutacsa besüppedt, ha hőemelkedése vagy láza van, vizelete kevesebb (kevesebb a pisis pelusok száma, illetve vizelete sötétebb színű, szúrós szagú), síráskor nem vagy a szokásosnál kevésbé könnyezik, ha bőre ráncolás után nem nyeri vissza eredeti feszességét, nyelve és ajkai szárazak, bágyadtabb vagy épp ellenkezőleg, nyugtalanabb a szokásosnál. Egy kis odafigyeléssel azonban mindez elkerülhető. És persze a nagy odafigyelésben ne feledkezzünk meg a saját folyadékbevitelükről sem, különösen igaz ez a szoptató anyukákra!

Fokozottan figyeljünk a babára utazás (autó, busz, vonat) közben. Zárt, gyorsan melegedő térben, légkondicionálás nélkül a teste hamar túlhevülhet. Soha ne hagyjuk napon álló autóban őt egyedül (természetesen másmilyenben sem), a légtér pillanatok alatt túlmelegszik, a kicsi pedig akár végzetes kimenetelű hőgutát is kaphat!

A nyári időszakban gyakran látni babakocsikat az utcán, strandon textilpelenkával letakarva. Ha lehet, kerüljük ezt a megoldást: a lefedett, rosszul szellőző babakocsi légterében olyan mértékben emelkedhet a hőmérséklet, amely szintén képes lehet a babáknál hőgutát, hőpangást okozni. Inkább maradjunk a hűvös lakásban, vagy keressünk természetes árnyékos helyeket.

A D-vitamin képződésével kapcsolatban annyit érdemes tudni, hogy ha az arcot, karokat, lábakat napi 15-20 percen át éri napsugárzás (pl. a reggeli órákban vagy késő délután), ez már elegendő lehet a napi szükséglet képződéséhez. A fényvédő krémek viszont ez ellen „dolgoznak”. Tehát ha a kicsit vékony napvédő ruházatba öltöztetjük, vagy fényvédővel rendszeresen kenjük, nem biztos, hogy szervezete elegendő D-vitaminhoz fog jutni. Ilyenkor szükség lehet a vitamin pótlására is.

A légkondicionálók mindenképpen hozzájárulnak a komfortérzetünkhöz a kánikulában, legfőképpen akkor, ha ésszerűen használjuk őket. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a külső hőmérséklethez képest csak maximum 6-8 foknyit csökkentünk a benti hőfokon, másrészt pedig azt, hogy rendszeresen ellenőriztetjük és karbantartjuk a készüléket. Számos kórokozó hajlamos megtelepedni a klímák zárt rendszerében, köztük olyanok is, amelyek akár súlyos megbetegedést okozhatnak!

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

dr. Aschenbrenner Zsuzsanna

Comments are closed.